We środę 26 października uczniowie klasy VIII i VII wraz z opiekunami zwiedzali Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu. W drodze do obozu koncentracyjnego zobaczyliśmy także sanktuarium Matki Boskiej Kalwaryjskiej oraz delektowaliśmy się wadowickimi kremówkami.

Uczniowie mieli okazję powtórzenia historii naszego kraju i poszerzenia swojej wiedzy o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w czasie II wojny światowej. Po przekroczeniu bramy, nad którą widniał słynny napis: „Arbeit macht frei” czyli: „Praca czyni wolnym” młodzi ludzie poczuli powagę miejsca, w którym się znajdowali. Puste cele, krematoria, fotografie na ścianach czy bloki z osobistymi rzeczami więźniów to tylko część przerażającego obrazu obozu. Jednym z najbardziej wzruszających momentów  było poznanie historii św. Maksymiliana Kolbe, a także pobyt w pomieszczeniu, gdzie znajdowało się krematorium i komora gazowa.

Nasza wycieczka, mimo że pełna tragicznych wspomnień historii, okazała się wspaniałą integracją zespołów klasowych.