Kółko taneczne ma na celu zaspokajanie potrzeby ruchu, odprężenia, ekspresji i potrzeby tworzenia. Jest sposobem na aktywną formę spędzenia wolnego czasu.
Główne założenia planu pracy kółka tanecznego polegają na obcowaniu uczniów z muzyką, ruchem i tańcem.
Poprzez taniec, uczeń wyrabia w sobie poczucie rytmu, słuchu, swobodę i płynność ruchów. Uzyskuje elastyczność i harmonijność ruchową. Elementy tańca i układy choreograficzne przyczyniają się do umiejętności i łatwości obcowania w towarzystwie. Przez ruch ciała uczą się dzieci nawiązywać kontakt z otaczającym nas światem. Ruch i taniec z jednej strony mają istotne znaczenie dla rozwoju osobowości człowieka, z drugiej zaś mogą stać się istotnymi elementami terapii, ponieważ ruch znosi napięcie mięśniowe, emocjonalne, daje odprężenie. Ruch przy muzyce wzmaga postawę kreatywności, integruje człowieka wewnętrznie i otwiera na twórcze poszukiwania. Pośrednio wpływa na samoocenę uczniów.

Uczestnictwo w tego rodzaju kółku zainteresowań, to nie tylko rozrywka, ale również sposób na stres, dobre samopoczucie, radość, odprężenie umysłu, relaks i równocześnie aktywna forma spędzenia wolnego czasu. Wobec tylu pozytywnych oddziaływań tańca na kształtowanie młodego człowieka, uważam za zasadne realizowanie tego planu.

CELE OGÓLNE:
a. Poznanie kroków i figur tanecznych
b. Przestrzeganie zasad kulturalnego zachowania się w towarzystwie i miejscach publicznych
c. Uczenie się walki ze stresem
d. Rozbudzanie swojej wrażliwości na muzykę