SKS

ZAŁOŻENIA PROGRAMU „SZKOLNY KLUB SPORTOWY” 2023

 

Program „Szkolny Klub Sportowy” jest skierowany do uczniów szkół bez względu na wiek, płeć oraz sprawność fizyczną. Program ma na celu umożliwienie podejmowania dodatkowej aktywności fizycznej realizowanej w formie zajęć sportowych i rekreacyjnych pod opieką nauczyciela prowadzącego zajęcia wychowania fizycznego w danej szkole.

Celem programu:

 1. stymulowanie i kształtowanie nawyku podejmowania aktywności fizycznej przez dzieci  i młodzież;
 2. poprawa sprawności fizycznej, stanu zdrowia oraz jakości życia dzieci i młodzieży, w tym profilaktyka nadwagi i otyłości;
 3. promocja zdrowego i aktywnego stylu życia wśród dzieci i młodzieży;
 4. zwiększenie oferty ogólnodostępnych, bezpłatnych zajęć sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży;
 5. stymulowanie podejmowania aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży mniej aktywnych i mniej sprawnych fizycznie, ze szczególnym uwzględnieniem dziewcząt;
 6. tworzenie warunków dla rozwoju talentów oraz zainteresowań sportowych dzieci i młodzieży;
 7. optymalizacja wykorzystania lokalnej infrastruktury sportowej, w tym infrastruktury przyszkolnej;
 8. promocja różnorodnych sportów wśród dzieci i młodzieży;
 9. wsparcie kadr pracujących z dziećmi i młodzieżą w obszarze sportu.

Od 1 marca 2017 nasza szkoła przystąpiła do organizowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, Programu „Szkolny Klub Sportowy”. Głównym założeniem programu jest rozwój sportu poprzez wspieranie przedsięwzięć z zakresu upowszechniania sportu dzieci i młodzieży.

Główną dyscypliną realizowaną w naszej szkole jest piłka siatkowa z dodatkową piłką nożną. Zajęcia odbywają się we wtorki o 14.10 (jeśli można wyjść na zewnątrz), o 15.00(sala gimnastyczna) oraz w piątki o 15.00. Czas trwania poszczególnych zajęć to 60 min. Na zajęcia uczęszcza obecnie 26 osób.

SEKCJE:

 • PIŁKA SIATKOWA – zajęcia odbywają się na sali gimnastycznej. Uczniowie biorą udział w zawodach międzyszkolnych i Sądeckiej Ligi Siatkówki.
 • PIŁKA NOŻNA – zajęcia odbywają się na sali gimnastycznej oraz na boisku szkolnym. Uczniowie biorą udział m.in. w zawodach międzyszkolnych. Dodatkowe aktywności sportowe w szkole:
 • KOSZYKÓWKA – zajęcia odbywają się na sali gimnastycznej. Uczniowie biorą udział w zawodach międzyszkolnych.
 • TENIS ZIEMNY – zajęcia odbywają się na sali gimnastycznej i na korcie tenisowym dla dzieci klas I-III.
 • Ponadto klub organizuje WYJAZDY NA BASEN, ŚCIANKĘ WSPINACZKOWĄ, LODOWISKO I NARTY.

Opiekun:mgr Natalia Dorula; mgr Jacek Samczak

 

INNOWACJA PEDAGOGICZNA W RAMACH PROGRAMU SKS

,, ROLKI – lubię jeździć”

 

Innowacja pedagogiczna ,,Rolki- lubię jeździć” skierowana jest do uczniów uczęszczających na dodatkowe zajęcia SKS. Innowacja powstała w drugim półroczu w roku szkolnym 2023 i wdrażana jest na jednej lekcji 60 min, oraz dodatkowych aktywnościach ruchowych uczniów w czasie wolnym.

Niemniejsza innowacja ma na celu poprawa sprawności fizycznej, stanu zdrowia oraz jakości życia dzieci i młodzieży, w tym profilaktyka nadwagi i otyłości,

poprawę funkcjonowania układu krążenia i układu oddechowego, a dodatkowo w przeciwieństwie do biegania – podczas jazdy na rolkach mniej odciążone są kończyny dolne. Wszystko dzięki biomechanice ruchu, płynnemu poruszaniu się bez nagłych zrywów obciążających stawy kończyn dolnych. Ma ona zachęcać i motywować do aktywnego spędzania czasu, która zyskuje coraz większą popularność. Wpływa pozytywnie na ogólną sprawność organizmu i pozwala utrzymać w dobrej kondycji, hartuje i poprawia odporność organizmu na infekcje. W ciągu jednej godziny można spalić od 300 do nawet 800 kalorii. Innowacja akcentuje wychowawczo-dydaktyczne aspekty ważności aktywności fizycznej w życiu młodych ludzi. Wpływa na zwiększenie świadomości dzieci o potrzebach ruchu w życiu codziennym. Zachęca do dbania o kondycje fizyczną.

Program  nie jest nakierowany na uzyskiwanie wysokich wyników sportowych, lecz  na tworzenie warunków dla rozwoju talentów oraz zainteresowań formie ćwiczeń i zabaw, które mają pomóc w skutecznej nauce dzieci.

Na zajęciach będą gry i zabawy ruchowe na rolkach, wyścig na rolkach. Podczas zajęć nauczą się :

– jak bezpieczny sposób stawać i upadać na rolkach, aby uniknąć kontuzji

– prawidłowego ustawienia stóp i ciała

– postawy poruszania się na rolkach w sposób powolny, płynny i kontrolowany

– bezpiecznej pozycji podczas ruszania się

– jak zatrzymywać się

– jak bezpiecznie skręcać

– jazdy na jednej nodze

– nożyc przodem

– snake , cross, fish

-przeplatanka

 

Jest to ciekawa innowacja dla dzieci uatrakcyjnia zajęcia i podnosi frekwencje do uczestniczenia w  dodatkowych zajęciach z wychowania fizycznego.