Światowy Dzień Sybiraka – polskie święto odbywające się corocznie 17 września w rocznicę napaści radzieckiej na Polskę. Pierwszy Światowy Dzień Sybiraków odbył się w 2004 roku, zorganizowany przez Związek Sybiraków. Od 2013 ma status święta państwowego.

 

W 83. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę przy Pomniku Nieznanego Sybiraka na cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana w Nowym Sączu odbyła się podniosła uroczystość, w której uczestniczyli przedstawiciele naszej szkoły. Uroczystość została zorganizowana przez kierownictwo i młodzież Zespołu Szkół Nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu oraz Jednostka Strzelecka 2006 Nowy Sącz. Pod Pomnikiem Nieznanego Sybiraka pochyliły się sztandary sądeckich szkół i służb mundurowych. Na cmentarzu komunalnym wybrzmiał hymn państwowy oraz hymn Sybiraków. Na zakończenie uczestnicy uroczystości złożyli pod pomnikiem wiązanki kwiatów.